2021 Softball Awards

FCSAA All-Tournament Team l FCSAA All-State l All-Mid-Florida l All-Panhandle l All-Southern l All-Suncoast


FCSAA All-Tournament Team

Odalys Cordova, Central Florida; Story Giebeig, Santa Fe; Monique Poitevin, Pensacola State; Natalie Kopicova, Chipola; Zayla McBurrows, Chipola; Kinzie Nelson, Chipola; Madisyn Riggins, Chipola; Brooke Matthews, Indian River State; Jaden Williamson, Indian River State; Natavia Ellis, Florida SouthWestern; Taylor Jensen, Florida SouthWestern; Shanika Klett, Florida SouthWestern; Rebeca Laudino, Florida SouthWestern; Alyssa O'Donnell, Florida SouthWestern; Janessa Plummer, Florida SouthWestern

Most Valuable Player: Zayla McBurrows, Chipola
Coach of the Year: Belinda Hendrix, Chipola


FCSAA All-State

First-team

Infield: Odalys Cordova, Central Florida; Feline Poot, Florida SouthWestern; Rebeca Laudino, Florida SouthWestern; Glory Thompson, Central Florida; Shaylan Whatman, Pensacola State

Outfield: Lauren Lightbody, Eastern Florida State; Jania Davis, Tallahassee; Gianna Guerriero, Central Florida; Janessa Plummer, Florida SouthWestern

Catcher: Gabby Fischetti, Northwest Florida State; Taylor Jensen, Florida SouthWestern

At-large: Kamaya Cohen, Central Florida; Owen Bowers, Florida SouthWestern

Pitcher: Alyssa O'Donnell, Florida SouthWestern; Madison Edwards, Central Florida; Jaden Williamson, Indian River State; Leigha Kirby, Chipola

Second-team

Infield: Melissa Leon, Miami Dade; Amber Divine, Northwest Florida State; Nicolette Luzzi, Indian River State; Grace Prom, Santa Fe; Lindsey Corbin, Florida SouthWestern

Outfield: Summer Johnson, Gulf Coast State; Abby Sulte, Northwest Florida State; Emily Dixon, Central Florida; Morgan Johnson, Lake-Sumter State

Catcher: Jade Frank, St. Petersburg; Neely Peterson, Santa Fe

At-large: Zaya McBurrows, Chipola; Emily Kolwicz, Lake-Sumter State

Pitcher: Alyssa Kelly, Daytona State; Taylor Barrett, Santa Fe; Haley Duncan, Miami Dade; Ally Hulme, State College of Florida

Player of the Year: Odalys Cordova, Central Florida
Pitcher of the Year: Alyssa O'Donnell, Florida SouthWestern
Jean Williams Scholar-Athlete Award: TBA June 2021


All-Mid-Florida Conference

First-team

Infield: Odalys Cordova, Central Florida; Glory Thompson, Central Florida; Grace Prom, Santa Fe; Elizabeth Cutlip, Seminole State; Alyssa Opsahl, Lake-Sumter State

Outfield: Gianna Guerriero, Central Florida; Emily Dixon, Central Florida; Morgan Johnson, Lake-Sumter State; Isabella Pinto, Central Florida

Catcher: Nelly Peterson, Santa Fe; Hannah Meyer, Central Florida

At-Large: Kamaya Cohen, Central Florida; Emily Kolwicz, Lake-Sumter State

Pitcher: Madison Edwards, Central Florida; Alyssa Kelly, Daytona State; Taylor Barrett, Santa Fe; Cris Beasley, Santa Fe

Second-team

Infield: Jeritza Montero, Lake-Sumter State; Logan Keith, Seminole State; Ashlyn Rogers, Santa Fe; Daisy McQuain, Daytona State; Tristan Edwards, Florida State College at Jacksonville; Ashley Kirkbride, St. Johns River State

Outfield: Mackenzie Trgo, Lake-Sumter State; Taylor Thomas, Seminole State; Haley Pippin, Seminole State; Jayelyn Carter, Santa Fe; Asia Thomas, Daytona State; Breanna Swanson, Florida State College at Jacksonville; Chloe Nadler, Central Florida

Catcher: Destiny Colgate, Daytona State

At-large: Anna Margetis, Daytona State

Pitcher: Jada Oleski, Seminole State; Savannah Barnett, Central Florida

Player of the Year: Odalys Cordova, Central Florida
Pitcher of the Year: Madison Edwards, Central Florida
Coach of the Year: Mike Lingle, Central Florida


All-Panhandle Conference

First-team

Infield: Shaylan Whatman, Pensacola State; Monique Poitevin, Pensacola State; Marley Sims, Chipola; Sierra Jayvak, Chipola; Amber Divine, Northwest Florida State

Outfield: Mya Geros, Pensacola State; Abby Sulte, Northwest Florida State; Jania Davis, Tallahassee; Summer Johnson, Gulf Coast State 

Catcher: Madelyn Childs, Pensacola State; Gabby Fischetti, Northwest Florida State

At-large: Zayla McBurrows, Chipola

Pitcher: Jenna Trim, Pensacola State; Heleena Reinhardt, Pensacola State; Avery Beauchaine, Pensacola State; Leigha Kirby, Chipola

Second-team

Infield: Ellie Hansen, Pensacola State; Lele Martinez, Northwest Florida State; Raven Little, Tallahassee; Caroline Wooley, Gulf Coast State; Emily Greek, Gulf Coast State

Outfield: Susana Soldi, Pensacola State; Ava Worthy, Chipola; Madisyn Riggins, Chipola; Brittni Rufus, Northwest Florida State 

Catcher: Kinzie Nelson, Chipola; Stacey Hudson, Tallahassee

Honorable Mention

Infield: Sajarie Jones, Pensacola State; Karlee Back, Chipola; Gabby Bess, Chipola; Maddy Walther, Tallahassee; Cyrina Madrid, Gulf Coast State

Outfield: Shakara Goodloe, Chipola; Aneyshka Aponte, Tallahassee; Ellie Fried, Gulf Coast State

Catcher: Hanna Segars, Gulf Coast State

Player of the Year: Jania Davis, Tallahassee
Pitcher of the Year: Leigha Kirby, Chipola
Coach of the Year: Lyndsey Angus, Pensacola State


All-Southern Conference

First-team

Infield: Melissa Leon, Miami Dade; Nicolette Luzzi, Indian River State; Morgan Roberts, Indian River State; Meritxell Blesa, Eastern Florida State; Brooke Mathews, Indian River State

Outfield: Lauren Lightbody, Eastern Florida State; Amanda Mason, Miami Dade; Daija Torchia, Indian River State; Kayla Damon, Eastern Florida State

Catcher: Maeghan Branche, Indian River State; Payton Cressman, Indian River State

At-large: Jaydah Stroup, Eastern Florida State; Amber Dalfonso, Miami Dade

Pitcher: Jaden Williamson, Indian River State; Haley Duncan, Miami Dade; Trinity Howard, Eastern Florida State; Casey Kurent, Indian River State

Second-team

Infield: Gabriela Garcia, Eastern Florida State; Madison Neuhaus, Eastern Florida State; Olivia Rivera, Eastern Florida State; Tara Melassi, Miami Dade; Bianca Palacios, Miami Dade; Nicole Gonzalez, Miami Dade; Ashley Knapp, Miami Dade

Outfield: Shayne Hewitt, Indian River State; Ashleigh Robinson, Indian River State; Molly Reid, Eastern Florida State; Brianna Romaguera, Miami Dade

Catcher: Rachel Lamoureaux, Eastern Florida State; Malka Trujillo, Miami Dade

At-large: Macie Stanfield, Indian River State

Pitcher: Shaniyah Pope, Eastern Florida State; Brunella Vilchez, Miami Dade; Andrea Sotelo, Miami Dade

Player of the Year: Lauren Lightbody, Eastern Florida State
Pitcher of the Year: Jaden Williamson, Indian River State
Coach of the Year: Dale Atkinson, Indian River State


All-Suncoast Conference

First-team

Infield: Mya Plant, St. Petersburg; Karleigh Curtis, St. Petersburg; Drew Pope, Hillsborough; Lauren Hutcherson, State College of Florida; Feline Poot, Florida SouthWestern; Lindsey Corbin, Florida SouthWestern; Rebeca Laudino, Florida SouthWestern; Jane'a Mobley, South Florida State

Outfield: Osheiauna Phifer, Polk State; Janessa Plummer, Florida SouthWestern; Shanika Klett, Florida SouthWestern

Catcher: Jade Frank, St. Petersburg; Taylor Jensen, Florida SouthWestern

Designated Player: Chelsea Brown, Florida SouthWestern

Pitcher: Shelby Jones, St. Petersburg; Ally Hulme, State College of Florida; Alyssa O'Donnell, Florida SouthWestern

Second-team

Infield: Corrin Flajole, South Florida State; Allison Wagle, South Florida State; Brenna Wise, St. Petersburg; Kenzie Nix, Polk State; Janeishka Novedo, Polk State

Outfield: Savannah Jones, Hillsborough; Abbie Deweese, Hillsborough; Abbey Dickson, St. Petersburg; Mya Achenbach, State College of Florida

Catcher: Hannah Barnes, St. Petersburg; Charlotte Drijvers, Florida SouthWestern

Designated Player: Owen Bowers, Florida SouthWestern; Madi Wells, St. Petersburg

Pitcher: Taylor Currie, South Florida State; Lindsey Maresca, St. Petersburg; Emily Perrin, Florida SouthWestern; Sarah Clontz, Florida SouthWestern

Player of the Year: Feline Poot, Florida SouthWestern
Pitcher of the Year: Alyssa O'Donnell, Florida SouthWestern
Coach of the Year: Robert Iamurri, Florida SouthWestern