Region 8 Women's Tennis Tournament

Sanlando Park
Altamonte Springs, Fla.
April 12-14, 2019

Participating schools:

  • ASA College Miami (ASA)
  • Broward College (BC)
  • Eastern Florida State College (EF)
  • Hillsborough Community College (HCC)
  • State College of Florida (SCF)
  • St. Petersburg College (SPC)

Team Results

  • NJCAA Region 8 Champion: ASA College Miami
  • FCSAA State Champion: Hillsborough Community College
  • FCSAA State Runners-up: St. Petersburg College

Scores

  1. ASA College Miami, 26 points
  2. Hillsborough Community College, 18 
  3. St. Petersburg College, 7 1/2
  4. State College of Florida, 6 
  5. Broward College, 5
  6. Eastern Florida State College, 5

Singles #1

Quarterfinals

(4) Salenko (SPC) def. (5) Ganesan (EF), 7-6, 5-7, 3-5 (retired)
(3) Barcena Del Bosque (Brow) def. Z. Jamal (SCF), 6-1, 6-1

Semifinals

(1) Helgesson (ASA) def. (4) Salenko (SPC), 7-6 (11), retired
(2) Kvapilova (HCC) def. (3) Barcena Del Bosque (Brow), 6-2, 4-6, 7-6 (5)

Finals

(1) Helgesson (ASA) def. (2) Kvapilova (HCC), 6-3, 6-2

Consolation

Z. Jamal (SCF) def. Ganesan (EF) 

Singles #2

Quarterfinals

(5) Matsubara (SPC) def. (4) S. Jamal (SCF), 7-6 (1), 6-4
(3) Trifonova (EF) def. (6) Rinaldi (Brow), 6-0, 6-3

Semifinals

(1) Simova (ASA) def. (5) Matsubara (SPC), 6-3, 6-1
(3) Trifonova (EF) def. (2) Dancenco (HCC), 6-4, 6-4

Finals

(1) Simova (ASA) def. (3) Trifonova (EF), 6-2, 6-4

Consolation

(4) S. Jamal (SCF) def. (6) Rinaldi (Brow), 8-3
(2) Dancenco (HCC) advances, bye
(2) Dancenco (HCC) def. (4) S. Jamal (SCF), 8-6

Singles #3

Quarterfinals

(5) Ortega (SPC) def. (4) Ladera (Brow), 6-0, 6-2
(3) Goncalves (SCF) def. (6) Moyana (EF), 6-2, 6- 

Semifinals

(1) Candal-Ranelli (HCC) def. (5) Ortega (SPC), 6-4, 6-1
(2) Lapustina (ASA) def. (3) Goncalves (SCF) , 6-3, 6-1

Finals

(2) Lapustina (ASA) def. (1) Candal-Ranelli (HCC), 7-6 (5), 6-4

Consolation

(6) Moyana (EF) def. (4) Ladera (Brow), 8-1 

Singles #4

Quarterfinals

(4) Portalier (SCF) def. (5) Damiani (SPC), 6-4, 7-6 (3)
(3) Castaneda (ASA) def. (6) Cozamanis (Brow), 6-4, 6-1 

Semifinals

(1) Syme (HCC) def. (4) Portalier (SCF), 6-3, 6-2
(3) Castaneda (ASA) def. (2) Arevalo (EF), 6-1, 6-4 

Finals

(3) Castaneda (ASA) def. (1) Syme (HCC), 6-3, 0-6, 6-2

Consolation

(5) Damiani (SPC) def. (6) Cozamanis (Brow), 8-4
(2) Arevalo (EF) advances, bye
(5) Daminai (SPC) def. (2) Arevalo (EF), 9-7 

Singles #5

Quarterfinals

(5) Othmer (EF) def. (4) Botsford (SCF), 5-7, 7-6 (3), 3-2, retired
(3) Wirlitsch (SPC) def. (6) Leali (Brow), 6-1, 3-6, 6-2 

Semifinals

(1) Gonzalez (HCC) def. (5) Othmer (EF), 6-5, 6-3
(2) Krauskova (ASA) def. (3) Wirlitsch (SPC), 6-4, 6-2 

Finals

(18-4) Gonzalez (HCC) def. (2) Krauskova (SPC), 7-5, 6-1 

Consolation

(6) Leali (Brow) def. (4) Botsford (SCF), 8-4

Singles #6

Quarterfinals

(4) Leder (Brow) def. (5) Rulj (SPC), 6-2, 6-2
(3) Rodriguez (SCF) def. (6) Hanson (EF), 6-0, 6-0

Semifinals

(1) Lee (ASA) def. (4) Leder (Brow), 6-1, 6-2
(2) Kozina (HCC) def. (3) Rodriguez (SCF), 6-2, 6-1

Finals

(1) Lee (ASA) def. (2) Kozina (HCC), 6-1, 6-1

Consolation

(6) Hanson (EF) def. (5) Rulj (SPC), 8-0

Doubles #1

Quarterfinals

(4) Rinaldi/Barcena Del Bosque (Brow) def. (5) Rameriz-Goncalves/S. Jamal (SCF), 6-2, 6-1
(6) Wirlitsch/Matsubara (SPC) def. (3) Ganesan/Trifonova (EF), 4-6, 6-4, 6-4

Semifinals

(1) Kvapilova/Syme (HCC) def. (4) Rinaldi/Barcena Del Bosque (Brow), 6-3, 0-6, 6-1
(2) Simova/Krauskova (ASA) def. (6) Wirlitsch/Matsubara (SPC), 6-1, 6-2

Finals

(2) Simova/Krauskova (ASA) def. (1) Kvapilova/Syme (HCC), 6-0, 6-3

Consolation

(5) Rameriz-Goncalves/S. Jamal (SCF) def. (3) Ganesan/Trifonova (EF), 8-4

Doubles #2

Quarterfinals

(4) Z. Jamal/Portalier (SCF) def. (5) Cozamanis/Leali (Brow), 6-1, 6-2
(6) Arevalo/Othmer (EF) def. (3) Damiani/Ortega (SPC), 6-3, 7-5

Semifinals

(1) Dancenco/Kozina (HCC) def. (4) Z. Jamal/Portalier (SCF), 7-6 (10-8), 6-0
(2) Helgesson/Lapustina (ASA) def. (6) Arevalo/Othmer (EF) 

Finals

(2) Helgesson/Lapustina (ASA) defe. (1) Dancenco/Kozina (HCC), 6-4, 6-4

Consolation

(5) Cozamanis/Leali (Brow) def. (3) Damiani/Ortega (SPC), 8-3

Doubles #3

Quarterfinals

(5) Leder/Shimoni (Brow) def. (4) Thomas/Botsford (SCF), 7-6 (7-5), 6-2
(3) Salenko/Turnquest (SPC) def. (6) Moyana/Hanson (EF), 6-2, 6-4

Semifinals

(1) Kim/Castoneda (ASA) def. (5) Leder/Shimoni (Brow), 6-3, 6-3
(2) Gonzalez/Candal-Renalli (HCC) def. (3) Salenko/Turnquest (SPC), 6-1, 6-1

Finals

(1) Kim/Castoneda (ASA) def. (2) Gonzalez/Candal-Renalli (HCC), 6-3, 6-1

Consolation

(4) Thomas/Botsford (SCF) def. (6) Moyana/Hanson (EF), 8-5